Обезболяване
Една от най-големите пречки, както за пациентите така и за стоматолозите е вроденият страх от болката, която се свързва със сядането на стоматологичния стол. Все по напредничавите техники и медикаменти, които се предлагат могат значително да редуцират или дори елиминират дискомфорта , който пациентите изпитват.
Най-честият метод за обезболяване в стоматологията е чрез местна анестезия. При него се използва медикамент, който се поставя инжекционно и блокира усещането за болка в определена част на тялото, без пациента да губи съзнание.
Местна анестезия може да се използва в следните случаи:
- При малки процедури, които не изискват пълна седация.
- Когато операцията може да се извърши бързо, след което пациентът не се нуждае от наблюдение
- Когато операцията не изисква загуба на съзнание или напълно отпускане на мускулите.
По-рядко локална анестезия може да се приложи и чрез директно нанасяне върху кожа или мукоза – топикална анестезия.
За по сложни операции или при желание на пациента може да се приложи интравенозна анестезия, при която пациента се приспива от специалист анестезиолог.
Рискове и усложнения от локална анестезия:
Когато се прилага правилно местната анестезия е безопасна и с малко странични реакции. Но във високи дози, местната анестезия може да има токсичен ефект, който се дължи на абсорбцията му в кръвният ток и посредством него в цялото тяло. Това може значително да повлияе дихателната, сърдечносъдовата и други системи. Именно заради тези токсични ефекти е необходимо наличие на оборудване и медикаменти за спешна помощ.