Какво причинява чувствителни зъби
Зъбите стават чувствителни при оголване на вторият слой който изгражда зъба – дентина. Този слой е по-слабо минерализиран от емайла и има каналчета които го свързват с пулпата(живата и чувствителна част на зъба). Чрез тези каналчета се предава усещането за болка в следствие различни дразнители (топло студено, сладко).
Има мнго фактори, които водят до чувствителни зъби включително:
- Силно търкане с четка за зъби. С течение на времето силното търкане и използването на четка с твърди косъмчета води до изтриване на емайла оголване на дентина. Това също така може да доведе до отдръпване на венеца.
- Кариес в областта на венеца.
- Отдръпване на венеца – оголване на корена на зъба в следствие на парадонтално заболяване.
- Гингивит. Възпалените и болезнени венци могат да предизвикат чувствителност поради загуба на свързващия елемент между тяха и зъба, което в крайна сметка води до досег на дразнители с корена на зъба.
- Наличие на пукнатини в зъбите. През пукнатини и отчупени части на зъба могат да навлязат микроорганизми от плаката, които да достигнат пулпата и да предизвикат възпаление.
- Изтрити зъби – отново чрез оголване на дентина вследствие изтриване на емайла.
- Пост оперативна чувствителност след избелване.
- Възраст – чувствителността е най-голяма между 25 и 30 годишна възраст.
- Натрупване на плака върху кореновата повърхност също може да причини чувствителност.
- Някои неутвърдени води за усти, които съдържат киселини.
- Киселинни храни – при редовна употреба на цитрусови плодове, домати, кисели краставички и др. може да се стигне до ерозия на емайла и оголване на дентина.
- Чести рутинни зъболекарски процедури. Чувствителност може да се получи вследствие почистване, кюретиране, поставяне на корона и обтурация (пломба). Тази чувствителност обикновено е временна и може да трае от четири до шест седмици.
- Предишна
- Следваща >>